fbpx

Jak leczyć niepłodność i zaburzenia seksualne w terapii hiperbarycznej

Niepłodność to coraz większy problem dzisiejszych rodzin starających się o potomstwo. Aktualne badania dowodzą, że już co piąta para kieruje się z tym problemem do lekarza. Przyczyn niepłodności może być wiele, zarówno fizjologicznych jak i psychologicznych. Dotykają one zarówno kobiety jak i mężczyzn.

U kobiet jedną z częstszych przyczyn niepłodności jest ograniczony dopływ krwi do endometrium wyścielającego jamę macicy. Zbyt cienkie endometrium stanowi przeszkodę w zagnieżdżeniu się zarodka. W momencie implantacji, zbyt cienka warstwa śluzówki może stać się przyczyną poronienia. Badania potwierdzają, że terapia hiperbaryczna wpływa na wzrost waskularyzacji endometrium umożliwiając tym samym odpowiednie zagnieżdżenie się zarodka.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie zabiegi hiperbarii tlenowej zastosowane u kobiet z niewyjaśnioną niepłodnością prowadzą do znacznej poprawy jakości endometrium. W badaniu udział wzięły 32 kobiety z niewyjaśnioną niepłodnością. Pacjentki odbywały 70-minutowe sesje w komorze hiperbarycznej przez 7 dni poczynając od 5 dnia cyklu. Wpływ zabiegów na endometrium monitorowano przy użyciu USG dopochwowego. Folikulometria wykazała, że cykle w których zastosowano tlenoterapię hiperbaryczną cechowało grubsze endometrium – w czasie owulacji jego grubość wynosiła 11.0 +/-2.6 mm. Również jakość endometrium okazała się lepsza podczas cykli połączonych z tlenoterapią hiperbaryczną. Okazuje się więc, że hiperbaria tlenowa dzięki poprawie waskularyzacji endometrium stwarza optymalne warunki dla zagnieżdżenia się zarodka.

Problem niepłodności równie często dotyka mężczyzn. Najczęściej odpowiedzialne za nią są dysfunkcje prostaty prowadzące do niskiej jakości nasienia. Również w tym wypadku na ratunek przychodzi hiperbaria tlenowa zapewniając lepsze utlenienie miejsc dotkniętych hipoksją. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi w pełni bezpieczną metodę wspierania niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ponieważ:

  • poprawia ukrwienie endometrium (śluzówki macicy) przez zwiększaną produkcję naczyń włosowatych
  • zwiększa zdolność komórek śródbłonka naczyń do regeneracji
  • zwiększa grubość endometrium w drugiej połowie cyklu – stwarza optymalne warunki do zagnieżdżenia zarodka
  • zwiększa stężenie tlenu w tkankach jąder
  • zwiększa ukrwienie kanalików nasiennych jąder
  • poprawia jakość nasienia
  • przyspiesza eliminacje toksyn, która u osób z problemem niepłodności zwykle jest upośledzona
  • wspomaga migrację fibroblastów, mitozę oraz indukuje syntezę kolagenu
    – procesy niezbędne dla właściwego procesu płodności działa jak naturalny antybiotyk wzmacniając naturalne mechanizmy obronne organizmu

Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa również na poprawę zaburzeń seksualnych, takich jak obniżone libido czy impotencja.

Dotlenienie i rozrzedzenie krwi w trakcie terapii w komorze hiperbarycznej zapewnia lepsze ukrwienie wszystkich organów i narządów (skutkujące lepszym ukrwieniem narządów płciowych), a tym samym lepsze doznania seksualne.

Dodatkowo hiperbaria tlenowa działa poprzez ożywienie uśpionych neuronów, pobudzeniu ich do pracy i przywróceniu ich funkcjonowania.

Tlenoterapia hiperbaryczna polepsza kondycję seksualną, głównie mężczyzn oraz zwiększa satysfakcję z czerpanych kontaktów intymnych. Warto więc przekonać się, jak działa komora hiperbaryczna.