fbpx

Terapia hiperbaryczna (HBOT – ang. Hiperbaric Oxygen Therapy) to metoda terapeutyczna, która w sposób bezinwazyjny wykorzystuje tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Leczy w ten sposób różne choroby i urazy.

 

Terapia odbywa się w komorze hiperbarycznej. Podczas tlenowej terapii hiperbarycznej zostaje dostarczony tlen do wszystkich komórek ciała. Poprzez wykorzystanie ciśnienia, większego niż atmosferyczne, tlen przedostaje się przez tkanki bez fizjologicznych barier.

W ten sposób tlen przenika tam gdzie w normalnej sytuacji nie miałby szans się przedostać – do miejsc źle ukrwionych, szybko lecząc np. rany. Tlen za pomocą zwiększonego ciśnienia (hiperbarycznego) szybciej dyfunduje do płynów i gromadzi się w zwiększonym stężeniu.

Pacjent znajdujący się w komorze hiperbarycznej (szczelnie zamkniętej) mający bezpośredni kontakt z tlenem, skutecznie wchłania tlen w tkanki. Z tego profitują nie tylko czerwone krwinki ale również układ limfatyczny, płyn mózgowo-rdzeniowy jak i osocze, w którym, dzięki wchłanianemu tlenowi, zmienia się stężenie.

 

Poprzez terapię hiperbaryczną zwiększa się wielokrotnie liczba komórek macierzystych, które znajdują się np. w szpiku kostnym.

Za pomocą tlenu komórki dużo szybciej się przemieszczają i w ten sposób prowadzą do szybszego wyleczenia np. ran, blizn, oparzeń. Terapia hiperbaryczna umożliwia pacjentowi znajdującego się w czasie spoczynku, w komorze hiperbarycznej, uzyskać korzyści jakich nie umożliwia żadna inna terapia.

Terapia hiperbaryczna nie tylko leczy ale również sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie. Podczas sesji w komorze wszystkie tkanki i komórki zostają napełnione tlenem, który przedostaje się nawet do obszarów źle ukrwionych. Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, poparzeniach, przeszczepach a nawet operacjach plastycznych.

Terapia przebiega bezboleśnie, polega ona jedynie na spędzeniu czasu w szczelnie zamkniętej komorze i wdychaniu leczniczego tlenu. Każdy seans, oprócz skutków leczniczych, ma również za zadanie odtruwanie organizmu od toksyn. Po wyjściu z komory czujemy się bardzo rozluźnieni.

UMÓW WIZYTĘ

Jak wygląda zabieg tlenoterapii

 

Pacjent wchodzi do komory hiperbarycznej, wkłada na twarz maskę tlenową. Do komory może ze sobą zabrać książkę lub inną rzecz, która umili pobyt.

 

Ciśnienie wewnątrz komory zostaje powoli wpuszczane, aż osiągnie zalecany poziom. Podczas całego pobytu w komorze pacjent może swobodnie oddychać tlenem.

 

Pod koniec zabiegu ciśnienie stopniowo jest zmniejszane, aż do wyrównania z ciśnieniem atmosferycznym. Wtedy pacjent może opuścić komorę. Cały pobyt pacjenta w komorze dozorowany jest przez terapeutę.

Udar mózgu a działanie terapii

 

W niektórych przypadkach, jak np. udaru mózgowego, choroby wieńcowej lub ran miażdżycowych, do uszkodzonych części ciała dociera za mała ilość tlenu. Następuje niedokrwienie. Wtedy wkracza terapia hiperbaryczna, która pomaga w odzyskaniu funkcji neurologicznych u pacjenta po przebyciu udaru mózgu.

 

Dzięki sesjom wzrasta ilość tlenu w uszkodzonych tkankach mózgu. Dodatkowo zwiększona ilość tlenu stymuluje angiogenezę i neurogenezę, redukując w ten sposób stany zapalne i pobudzając do życia dawno już uśpione komórki.