Leczenie ran a komora hiperbaryczna
Jedną z najczęstszych dolegliwości zarówno dzieci jak i osób dorosłych są rany różnego pochodzenia. Powstają one w wyniku nieszczęśliwych wypadków, operacji bądź też chorób. Mimo tych różnic łączy je jedno – jeśli dojdzie powikłań w procesie naprawczym tkanek, nie chcą się goić. Wtedy do akcji wkraczają niezbyt celowane antybiotyki, przeróżne maści czy opatrunki. Czas leci, rany nie chcą się goić, a my zostajemy z coraz cieńszym portfelem.
Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom nie gojenia się ran. Istnieje wiele czynników wpływających na gojenie się ran i szybkość tego procesu. Wiele zależy od umiejscowienia rany, napięcia brzegów rany, czasu i sposobu zaopatrzenia, ale nie tylko. Czynniki hamujące proces gojenia się rany można podzielić na miejscowe i ogólnoustrojowe. Do tych czynników należą:
– zakażenie rany
– niedotlenienie tkanek (niedostateczny przepływ krwi przez uszkodzone tkanki, martwica tkanek – dodatkowo martwicze tkanki ulegają zakażeniu, co jeszcze bardziej hamuje gojenie)
– wysuszenie rany
– niedokrwienie
– uraz gojącej się rany
– niedożywienie
– choroby współistniejące
W celu uzyskania szybkiego i efektywnego gojenia się ran należy podjąć się 3 głównych zadań: farmakologia zalecona przez lekarza i dobrze dobrana do pacjenta, prawidłowe opatrywanie ran aby nie doszło do ich wysuszenia i ponownego uszkodzenia, oraz dotlenienie rany. Jak się okazuje ten ostatni punkt sprawia najwięcej problemów, przez co proces leczenia wpada w błędne koło, ponieważ mimo leków i opatrunków nie dochodzi do procesów regeneracyjnych. Więc jak dotlenić ranę? Dlaczego w ogóle nie dochodzi tam tlen? Niedotlenienie jest spowodowane bardzo niekorzystną różnicą ciśnień chorych tkanek w stosunku do zdrowych. Podczas tlenoterapii w warunkach zwiększonego ciśnienia w komorze hiperbarycznej (Komora hiperbaryczna Opole jest już na Opolszczyźnie) dochodzi do „przepchania” i udrożnienia naczyń krwionośnych, za pomocą których zostaje dostarczony tlen do tkanek objętych chorobowo. Dzięki temu obserwuje się zwiększenie produkcji i odkładanie kolagenu w obrębie ran, tworzą się nowe naczynia krwionośne, czego skutkiem jest szybkie i efektywne gojenie się ran.